Projekti

PROJEKTI:

AKTUALNI PROJEKTI

  • ECOTEXTYLE - v okviru programa Erasmus+ - trajanje projekta 01.10.2017- 31.09.2019 (več podatkov o projektu lahko najdete na spletni strani: http://ecotextyle.eu/project/ 
Ecotextyle, je evropski projekt, ki želi izobraziti zaposlene v obutveni in tekstilni industriji v zvezi z okoljskimi standardi. Projekt je sofinanciran v okviru programa Erasmus+, podprograma KA2. V projektu je vključenih sedem organizacij iz šestih različnih držav in obsega naslednja pomembna poglavja: (I) Življenjski cikel posameznega produkta, (II) Ecodesign, (III) Okoljski odtis, (IV) Okoljski standardi in označevanje ter (V) Okoljski odtisi novih izdelkov. 


ZAKLJUČENI PROJEKTI


  • STEP TO SUSTAINABILITY (S2S) - v okviru programa Leonardo da Vinci (LdV) - trajanje projekta 01.10.2013 - 31.03.2016 (več podatkov o projektu lahko najdete na spletni strani:  http://www.step2sustainability.eu/index.asp). 

Glavni cilj projekta STEP to SUSTAINABILITY (S2S) je razviti nov izobraževalni profil in ponuditi ustrezno izobraževanje na področju trajnostne proizvodnje obutve. Izobraževanje bo zajemalo vsa potrebna področja, ki jih mora oseba z tako izobrazbo obvladati (iskanje dosedanjih znanj in kompetenc, poznavanje nacionalnim in mednarodnih zakonov in direktiv, oblikovanje in razvoj obutve, materiali, stroji, proizvodni procesi, trajnostni principi ter izboljšanje konkurenčnosti pri proizvodnji obutve.       

        

V letu 2010 smo ponovno uspeli na programu Leonardo da Vinci, in sicer s projektom SHOE FUTURE, ki se je izvajal od 02.11.2010 do 01.11.2012. Cilj projekta je bil razvoj učnih načrtov, izobraževalnih gradiv ter usposabljanj v obliki seminarjev za posamezne strokovne kompetenčne profile. Projekt je bil sofinanciran s strani programa Leonardo da Vinci - prenos inovacij (TOI - transfer of innovation) v višini 72 %, pri izvajanju so sodelovali še partnerji iz Portugalske (CTCP), Italije (Ars Arpel), Nemčije (ISC) in Češke (UTB).

V okviru projekta so bili izdelani učbeniki za specifična področja izobraževanja v obutveni industirji (oblikovanje, modeliranje in izdelovanje obutve, izdelava kopit in podplatov, kontrola kvalitete). Izvedenih je bilo več različnih strokovnih predavanj in delavnic, organizirani pa so bili tudi skupinski obiski najpomembnejših evropskih obutvenih sejmov (ISPO, Lineapelle, SIMAC, Riva del Garda).

Pomoč usnjarsko-predelovalnim podjetjem pri izpolnjevanju okoljski predpisov.

Pred kratkim je bila razvita prva različica e-aplikacije, ki pomaga usnjarsko predelovalnim podjetjem spoznavati in izboljševati zakonsko predpisane okoljske zahteve. E-aplikacija podjetje obvesti tudi o okoljskih zahtevah, ki veljajo v tistih državah v katere izvažajo svoje izdelke.

Povezava do članka: http://www.shoelaw.eu/index.php/sl/noticias/89-helping-footwear-companies-comply-with-environmental-regulations

Cilj projekta z delovnim nazivom SHOE LAW je razvoj spletne aplikacije za samooceno, ki bo podjetjem omogočala analizo stanja na področju upoštevanja ključne okolje varstvene zakonodaje, ki se tiče poslovanja podjetij iz obutvene industrije.

  • SHOE PROGRESS - CORNET: projekt SHOE PROGRESS se je izvajal v sodelovanju s španskim tehnološkim centrom INESCOP ter nemškim PFI. Cilja projekta sta dva:

a) doseči tehnološki napredek na posameznih sestavnih komponentah obutve, še zlasti na področju eliminacije do sedaj potrebnih kompromisov v funkcionalnostih obutve prek implementacije raziskovalnih dosežkov na področju razvoja in izboljševanja lastnosti polimernih materialov

b) promovirati zavedanje na področju pomembnosti testiranja nevarnih snovi v obutvi, ker postaja to področje vse pomembnejše tako z vidika varstva potrošnikov, zakonodaje kot tudi razvoja in izboljševanja tržne pozicije posameznega proizvajalca usnjenih in obutvenih izdelkov.

  • E-SHOE LEARNING - LEONARDO DA VINCI 2007 (www.shoe-learn.com )

  • EUREKA - FIT SHOE - v sodelovanju z Alpino smo izvajali projekt na področju analiz materialov za razvoj prilagodljive ter čim bolj udobne obutve.

  • INO 2009 - sklop projektov na področju stimuliranja in promocije inovacijske dejavnosti v podjetjih usnjarske in obutvene industrije. Projekte je v višini 100 % sofinanciralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Med drugim smo organizirali tudi 1. natečaj za naj inovativne produkte slovenske usnjarske in obutvene industrije, katerih rezultate si lahko ogledate na: www.udobje-lepota.si

  • INO 2010 - klop projektov na področju stimuliranja in promocije inovacijske dejavnosti v podjetjih usnjarske in obutvene industrije. Projekte je v višini 85 % sofinanciralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v sodelovanju s tehnološko agencijo TIA. Med drugim smo organizirali tudi 2. natečaj za naj inovativne produkte slovenske usnjarske in obutvene industrije, katerih rezultate si lahko ogledate na: www.udobje-lepota.si, uvedli kemijske analize testiranja nevarnih snovi ter izvedli izobraževanja v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici na področju produktnega managementa, marketinga in netehnoloških inovacij.

  • Zavod Ircuo je leta 2006 uspešno zaključil projekt "Visokotehnološko večnamensko zaščitno in vojaško obuvalo", ki je v centru vzpostavil temeljno raziskovalno infrastrukturo. Projekt se je izvajal v sklopu programa Phare 2003-krepitev izbranih tehnoloških centrov in je sofinanciran v višini 90 odstotkov.

Cilji projekta Phare so bili:

1. opremiti tehnološki center s sodobno opremo za testiranje obutve,

2. usposobiti kadre za profesionalno delo na opremi,

3. v sodelovanju z drugimi slovenskimi čevljarskimi podjetji izdelati visokotehnološko večnamensko zaščitno in vojaško obuvalo, ki se bo lahko kosalo z zahtevno tujo konkurenco.